Research-Para-award-large

استفاده مجدد از داده‌های پژوهشی دیگران: همزیستی یا زندگی انگلی!

در ژانویه 2016 دکتر لنگو1 و دکتر درازن2 در سرمقاله مجله پزشکی نیوانگلند (نجم)3 اشتراک‌گذاری داده‌ها را مفهومی زیبا توصیف کرده و آن را ادای احترام مناسبی به بیمارانی که برای تولید داده‌ها خود را در معرض خطر قرار می‌دهند، عنوان کردند. در این سرمقاله آن‌ها نگرانی خود را از ظهور طبقه جدیدی از پژوهشگران ابراز داشتند که هیچ ارتباطی با طراحی و اجرای مطالعه نداشتند اما از داده‌های گروه دیگری برای اهداف خود استفاده می‌کنند. آن‌ها با دیده تحقیر، چنین گروهی را “انگل‌های تحقیقاتی4” نام‌گذاری کرده و پیشنهاد کردند که بجای استفاده انگلی از داده‌های دیگران، بهتر است اشتراک‌گذاری داده‌ها با همکاری تولیدکنندگان داده و بازاستفاده‌کنندگان داده (همزیستی دو گروه) صورت گیرد [1].

انتشار این سرمقاله سبب شد در میان پژوهشگران بحثی مطرح شود که آیا استفاده انگلی از داده‌های دیگران عملی خوب است یا قبیح! در میان این بحث‌ها، دکتر فریدبرگ در یک توییت در حمایت از انگل‌های تحقیقاتی پیشنهاد کرد که یک جایزه علمی شکل بگیرد و به افرادی که با استفاده از داده‌های دیگران کارهای جالب انجام می‌دهند اهدا شود. نتیجه این بحث برگزاری جایزه سالانه انگل پژوهشی5 با همکاری دانشگاه پنسیلوانیا شد که به پژوهشگرانی که از داده‌های دیگران استفاده می‌کنند اعطا می‌شود [2]. تایم‌لاین شکل‌گیری این جایزه را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

جایزه انگل تحقیقاتی به دانشمندانی اعطا می شود که سهم برجسته‌ای در تجزیه و تحلیل داده‌های ثانویه در زیست شناسی داشته‌اند. برگزیده‌گان باید از داده‌های تولید شده توسط شخص دیگری برای گسترش، تکرار یا رد یک مطالعه تحقیقاتی از داده‌ها استفاده مجدد کنند. از سال 2017 هر ساله این جایزه به دو نفر “انگل جوان6” و “انگل پیشکسوت7” اعطا می‌شود. اطلاعات بیشتر در مورد این جایزه را می‌توانید در سایت جایزه انگل تحقیقاتی مشاهده کنید.

 

منابع

1- Longo DL, Drazen JM. Data sharing. New England Journal of Medicine. 2016 Jan 21;374(3):276-7.

2- Greene CS, Garmire LX, Gilbert JA, Ritchie MD, Hunter LE. Celebrating parasites. Nature genetics. 2017 Apr;49(4):483-4.

پانویس

1- Dan Longo 

2- Jeffrey Drazen

3- The New England Journal of Medicine (NEJM)

4- Research Parasites

5- Research Parasite Award

6- Junior Parasite

7- Sustained Parasitism

نظر بگذارید

قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *